گلریزی:مرکز آموزش کشت گلخانه ای GOLrizi

خيار
نویسنده : مهرداد امیدسالاری - ساعت ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٦/۸
 

مبدأ خيار را نواحى جنوبى آسيا ذکر کرده‌اند. در اين مناطق همچنان فرم‌هاى اوليه خيار که به‌صورت وحشى مى‌رويند و داراى ميوه‌هاى کوچک و تلخ مى‌باشند يافت مى‌شود. کاشت خيار در دنيا سابقه چند هزار ساله دارد.

گياه‌شناسى

 

          خيار . Cucumis sativus L گياهى است يک‌ساله از خانواده Cucurbitaceae.       

 

 

          خيار گياهى خزنده است که داراى برگ‌هاى نسبتاً کوچک به رنگ سبز روشن مى‌باشد، برگ‌ها داراى بريد‌گى‌هاى کم‌عمق بوده که آن را به پنج قسمت تقسيم مى‌کنند و قسمت وسطى آن نوک تيز است. ساقه خيار رونده و کرک‌دار بوده در مقطع زاويه‌دار مى‌باشد.         

 

          در خيار گل‌هاى نر و ماده در روى يک بوته قرار دارند به‌عبارت ديگر خيار گياهى يک پايه است. تعداد گل‌هاى نر بيشتر از گل‌هاى ماده بوده و زودتر از آنها نيز ظاهر مى‌شوند. البته در خيارهاى نوع گلخانه‌اى فقط گل‌هاى ماده به‌وجود مى‌آيند يعنى ميوه‌هاى پارتنوکارپ هستند و احتياجى به تلقيح گل نمى‌باشد. در خيارهاى معمولى بايد گرده‌افشانى انجام گيرد و زنبور عسل نقش مهمى در تلقيح آن خواهد داشت.ميوه در بعضى از انواع و ارقام خيار تلخ مى‌باشد.

کاشت

 

          خيار را مستقيماً در زمين اصلى مى‌کارند. زمان کاشت موقعى است که خطر سرما و بارندگى‌هاى شديد برطرف شده باشد و درجه حرارت لازم وجود داشته باشد.    

 

          در تهيه زمين بايد دقت لازم را به‌عمل آورد و به موقع در پائيز يا بهار نسبت به شخم و ديسک آن اقدام نمود.

برداشت

 

          برداشت خيار در هفته ۲ الى ۳ بار صورت مى‌گيرد. اگر ديرتر برداشت شود ميوه‌ها بيش از حد بزرگ شده و علاوه بر اينکه بازار پسندى خود را از دست مى‌دهد، اين امر باعث مى‌شود که از مقدار باردهى نيز کاسته گردد. هر چه ميوه‌ها زودتر برداشت شوند تشکيل ميوه‌هاى بعدى سريع‌تر و بيشتر صورت مى‌گيرد. و همچنين از مقدار ميوه‌هاى نامرغوب و دِفُرمه کاسته مى‌شود. البته برداشت متوالى به نيروى کارگر زياد احتياج دارد. در سال‌هاى اخير از ماشين‌هاى برداشت خيار استفاده مى‌شود. به‌وسيله اين ماشين‌ها مى‌توان مزارع خيار را در چند مرحله برداشت کرد.

http://www.seedquest.com