گلریزی:مرکز آموزش کشت گلخانه ای GOLrizi

ساختمان گلخانه
نویسنده : مهرداد امیدسالاری - ساعت ۱:٠٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٤/۱۱/٢۱
 

در این جا سعی داریم گلخانه ای که می سازیم برای همیشه ثابت و مستحکم باشد و به کمترین تغییرات و تعمیرات محتاج باشد . اسکلت گلخانه باید به گونه ای باشد که در مقابل شرایط نا مساعد مانند وزش باد های شدید ، تجمع برف بر روی آن مقاومت داشته باشد . ثابت شده است که شیشه با کیفیت ترین پوشش برای گلخانه می باشد . در این حالت نور کامل برای گیاهان فراهم می باشد . (کتاب رمضانيان ....گلخانه،1383.انتشارات تخت جمشید.120 صفحه)

 شیشه مقاوم ترین پوشش برای گلخانه هست که در برابر شرایط ، استحکام بیشتری نسبت به پوشش های دیگر دارد . همچنین کدر نمی شود . اگر از شیشه استفاده نماییم دیگر لازم نمی باشد هر چند وقت ، پوشش پلاستیکی گلخانه را عوض کنیم ، هم وقت را نمی گیرد و هم هزینه جاری را افزایش نمی دهد .

البته در ابتدای کار سرمایه بیشتری نسبت به پوشش های دیگر می طلبد ، ولی در دراز مدت متوجه بازدهی و کارایی آن می شویم . استفاده از شیشه برای گلخانه ها از حدود 100 سال پیش آغاز شده ، امروزه بیشتر برای گلخانه ها در حد متوسط تجاری از پوشش پلاستیکی به دلیل بالا بودن قیمت شیشه استفاده می شود . ضمنا در صورت بارش برف به راحتی ، برف ها از روی شیشه پاک می شوند (کتاب:Prasad,S;Kumar,U.Greenhouse management for horticultural crops.2003.Agrobios(India).476 p.)